OKLÜZAL HARİTALANDIRMA İLE FONKSİYON ANALİZ KURSU

Oklüzal haritalama, oklüzal pusulanın profesyonellik yolculuğumuzda bizi ileri taşıyan yollarıdır.

İletişim

Eğitim Bilgisi

Oklüzal haritalama, oklüzal pusulanın profesyonellik yolculuğumuzda bizi ileri taşıyan yollarıdır.

Dişler, morfolojilerini maximum seviyede kullanmak isterler. Fonksiyonda ihtiyaçları olan etkinlik, oklüzyonel veya fonksiyonel koşullara bağlıdır. Örneğin bir dişin pozisyonun yanlış pozisyonlanmış ya da rotasyona uğramış olacağını düşünelim. Eğer çene kapanırken diğer dişlerden daha erken bir kontakta sebep oluyorsa, bu doğrudan kaslar aracılığıyla beyne iletilecektir. Bunu duyan beyin kaslara maximum temas etmeleri yönünde emir verecektir. Kasların daha tonuslu çalışmaya itildiği için kısalacaktır. Eklem ise  kasların çekiştirmesiyle protrüze, satrüze veya retrüze olarak cevap verecektir. Baş boyun ağrıları ve takip eden fiziksel sorunlar baş gösterecektir.

Bu konular üzerine hizmet vermek istiyorsanız ve bilgi desteğine ihtiyacınız varsa bu orijinal kursta buluşalım.

Kurs, Mdt. Zeynep Serpil Gönen tarafından verilmektedir.

Çiğneme sisteminde kilit öneme sahip dişleri eklemin işleyiş döngüsü üzerindeki önemlerine bakarak değerlendireceğiz. Oklüzyon ve fonksiyondaki düzensizliklerin nedenlerine ve sonuçlarına odaklanacagız. Huzurlu çiğneme sistemi uzmanları eğitim modelimize hoş geldiniz. 

Çiğneme sistemi fonksiyonunun bağlı olduğu kurallara odaklanarak hangi çözüme gidersek şartlar dahilinde en ideal tedavileri elde edeceğimizi tartışacağız. 

Oklüzyonel ilişkileri analiz etmede veya tedavi etmede en yaygın eksiklik, çiğneme sisteminin tüm bölümlerinin dikkate alınmamasıdır. Oklüzyon anlayışımız yalnızca oklüzal temaslarla sınırlıysa, birçok hataya eğilimliyiz. Dişler toplam sistemin sadece bir parçasıdır ve açıkçası temporamandibular artikülasyonun uyum içinde olduğunu tespit edene kadar oklüzal ilişkileri değerlendirmenin bir yolu yoktur. Yerinden edilmiş bir TME ile mükemmel bir oklüzyon diye bir şey yoktur. Bu, tmj'lerin hem pozisyonunun hem de durumunun, dişlerin maksimum oklüzyonuna bağlı olarak dikkate alınması gerektiği anlamına gelir. Çiğneme kaslarının harmonik uyumu, oklüzyon ile TMJ'LER arasındaki uyumlu bir ilişkiye bağlıdır, bu nedenle bu ilişki tanı ve tedavi planlamasında her zaman kritik öneme sahiptir. 

 Farklı tipte oklüzal problemlerin tedavi planlamasında fonksiyonel ve anatomik uyumun dinamiklerini anlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Fonksiyonel karşılıklı ilişkiler hakkında bilgi sahibi olmadan diş dizisindeki veya tmj'lerdeki neden-sonuç etkilerini yeterince değerlendirmek mümkün değildir, çünkü bir yanlış ilişkiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak muhtemelen tedavimizde başarısız oluruz. Belirti veya semptomlara neyin sebep olduğunu bilmeden tedavi etmeye çalışırsak, hastalarımızı gereksiz aşırı tedaviye veya yetersiz tedaviye maruz bırakabiliriz.

Fonksiyonel uyumun amacı huzurlu bir nöromüsküler sistemdir. Çiğneme sistemi yüksek kapasite taleplerine sahiptir. Sistem, mekanik müdahale olmaksızın anatomik sınırına kadar çalışmakta özgür olmalıdır. Fonksiyonel talepler azaldığında huzur içinde olmalıdır. Optimal olarak sağlıklı dişler, eklemler, periodonsiyum ve kas sistemi ortamında ve mümkün olan en iyi estetik sonuçla birlikte bu tür fonksiyonel uyumu sağlamak, tam diş hekimliğinin özüdür.

Tam da bu hedefle OKLÜYONUN TEMELİ VE OKLÜZAL PUSULA eğitiminde aldığımız tüm bilgileri tazelemek ve pekiştirmek için devam eğitimimiz Oklüzal haritalandırma ile Fonksiyon analiz kursu içeriği yenilendi ve yeniden doğdu. Çiğneme sistemi ilişkilerini 3 farklı vakanın oklüzal pusula ile analizi ve bir vakanın da tedavi planı ve waxup tasarımı pratikleriyle daha iyi anlayacağız. Her vakanın artikülatör değerlerinin kişiselleştirmesi katılımcılar tarafından pratik edilecektir. Bu vesileyle eklem parametrelerinin restorasyonlarımız üzerindeki etkileri çok daha net görülecektir.

Teşhis ve tedavi için gerekli olan tüm bilgileri ve pratikleri sizler için hazırladık.

Her vakanın bir hikayesi vardır. Bu hikayeleri okumak ve ona bir son yazmaktır teşhis ve tedavi. Vakalarımızın hikayelerine güzel sonlar yazmak için tüm diş hekimi, ortodontist ve diş teknisyenlerini kursumuza bekleriz.

Siz de Geri Bildiriminizi Gönderin