Blog

Bloglar

07

Nisan 2024

BİRİKENLER

Dişlerimizin üstü her gün her dakika tabaka tutar. Düzenli temizlik şarttır. İki gün temizliğini yapamadığımız ağızımızı kabul etmek kolay olmaz. Temizleyip ferahlasın isteriz.

Duygularımız da her gün ve her dakika birikinti oluşturur. Onları da günde iki defa görüp temizlemek imkansız mıdır acaba? Günlerce birikmiş negatif duyguların öfke patlamaları ve bir çok davranışsal şekillerini izliyoruz etrafımızda.

Dişte biriken tabakalar ilerleyen dönemde taşlaşmaya başlıyor değil mi? Diş taşlarını temizlemek de başkasına düşüyor. Duygular da birikip, ilerleyip taşlaştığında onun da tedavisi için başkasına gerek duyabiliriz. Dişleri diş hekimi, duyguları psikologlar temizliyorlar.

Halbuki dişlerimizi de duygularımızı da günde iki defa temizlesek diş hekimi kontroller kralı olurken psikologlar kendi versiyonlarını yaratmanda sana destek olacak bir kuruma dönüşecektir.

Hijyen içerde ve dışarda önemlidir.

DEVAMINI OKU

07

Nisan 2024

SEN KAPI MISIN?

SEN KAPI MISIN?

Biliriz ki alt çenemiz kafatasımızdan bağımsız bir kemiktir, ayrıca çok da zekidir. Kendini bedenle bütün tutmak için kasları ve ligamentleri kullanır. Bu sayede bedenle bütünleşir. Ama ayrık ruhu baki kalır. Özgür bir ruha sahiptir. Onun yapabileceklerini görmek için üstünde düşünmeye ve tanımaya gerek vardır. Bendenle bütünleşirken dişleri, kasları ligamentleri bolca kullanır.

sallanan diş1.gif

Diyelimki alt çenenin kendisi kral, ilişkileri de köleleri. Dişlerle olan ilişkileri bozulursa kasları asker ilan ediyor, kaslar da önüne kim çıkarsa tarumar ediyor. Kazanmadığı savaş yoktur acımasız itaatkar savaşçı kasların. Sonra, artık ya dişlere ya eklem diskine ya da ligamentlere ve dahi hepsine hükmediyor. Dişlerle alt çenenin arası iyi olmalı anlayacağınız. Bu ilişkinin taklitçileri de çok önemli. ARTİKÜLATÖRLER!

Alt çenenin kendi gibi kıvrak olmalıdırlar. Yetenekli olmalıdırlar. Zira yalnızca kapı menteşesi misali açma kapama yapmıyor çenemiz. Sağa, sola, öne, arkaya ve aralara kıvrıla kıvrıla dans edip duruyorlar. Tabi! Dans eder.

Adsız tasarım (1).gif

Aralayın dişlerinizi. Getirin çenenizi öne, arkaya, sağa, sola. Çevirin hepsinin arasından hoop bir de tersten yapın bir melodiye uyarak. Bak gördün mü? Alt çenen dans ediyor.

Kapı menteşesi dans edebilir mi? Edemez. O kapıdır, açılır ve kapınır. Kısıtlıdır!!

1 (4) kopya.gif

Oklüzör gibi :)

yaşlı oklüzör.png

Tam ayarlanabilir artikülatörler öyle mi? Onlar da taklitçi olmanın verdiği ufak bir dezavantajla danseder. İşte bu dansı öğrenmek gerekir.

Aksi halde kimse kapı olmak istemez.

kapı1.gif

DEVAMINI OKU

16

Nisan 2024

Erkut Koca, Dünya Çapında 20 Eğitmen Arasına Girdi

Diş Teknisyeni Erkut Koca, Exocad'in uluslararası eğitmenleri arasına girdi. Exocad'in bağımsız eğitmenlik programı ICTP'de, laboratuvar yazılımının en üst seviyesi DentalCAD Ultimate için eğitimden geçen Koca, dünya çapında bu sertifikaya sahip 20 eğitmenden biri oldu. 

DEVAMINI OKU